Jak utrzymać swoją pozytywną postawę wśród negatywnie nastawionych ludzi? Cz. 2

Utrzymanie pozytywnej postawy jest możliwe tylko wtedy kiedy praktykujesz takie zachowanie. Im bardziej sama jesteś pozytywna tym bardziej pozytywny kreujesz świat wokół siebie.

Oto kolejne wskazówki, które pomogą Ci pracować nad swoją pozytywną postawą 🙂

Wskazówka 3.

Doświadczaj swojego pozytywnego nastawienia. Zauważ, że negatywne stwierdzenia na Twój temat nie mogą i nie mają prawa Cię ranić tak długo jak długo na to nie pozwolisz. Twoja siła jest w Tobie! To Ty dajesz pozwolenie lub nie na to jak mają traktować Cię inni i jakie będą Twoje reakcje. Zauważaj i zapisuj, kiedy i w jakiej sytuacji udało Ci się nie poddać negatywnym stwierdzeniom zabierającym siłę, nie wierzyć w to co inni mówią. To są chwile Twojego triumfu nad sobą i negatywnymi sytuacjami BRAWO!

Jeżeli natomiast przytrafiają Ci się jeszcze momenty słabości, pamiętaj – zawsze masz wybór, jesteś tym, kim wybierasz, że chcesz być i w co wierzysz. Nawet w najtrudniejszej życiowej sytuacji masz jeszcze siebie, swój własny szacunek do siebie, własne marzenia, swój świat, którego nie odbierze Ci nikt. Znajdź swój cel w życiu i się jego trzymaj. Zmień nastawienie do swojego życia na takie, które pozwoli Ci mieć poczucie sensu tego co, jak i po co robisz.

Jak pisał Viktor E. Frankl, człowiek, który przetrwał najgorsze piekło na ziemi Auschwitz, w swojej książce pt.: „Człowiek w poszukiwaniu sensu”: „Początkiem wszelkich prób wskrzeszenia w człowieku jego wewnętrznej siły musiało być wskazanie mu jakiegoś celu w życiu. (…) Biada temu, kto przestawał dostrzegać w życiu cel, sens i jakąkolwiek wartość, ponieważ zarazem automatycznie zakładał, że nie ma już po co żyć.”

Pamiętaj, że każda sytuacja jaka się Tobie przytrafia, jest niepowtarzalna. Nie ma dwóch podobnych dni. Nie ma dwóch podobnych chwil. Zmienia się czas, dzień, okoliczności, aktorzy. Możesz się uczyć na doświadczeniu, wyciągać wnioski i stosować lub nie dane rozwiązania. Czasami dana sytuacja wymaga od nas wzięcia losu w swoje ręce i konkretnego działania. Kiedy indziej lepiej przeczekać, zastanowić się i w ten sposób pozytywnie dla siebie rozwiązać problem. Czasami jesteś zmuszona zaakceptować to co zsyła Ci los. Jednak zawsze jeszcze masz swoje myślenie, wspierające Twoją egzystencję, cel, marzenie, wartości jakie Cię prowadzą.

Ty sama wybierasz jaki chcesz widzieć świat. Pozytywny świat jest w Tobie. Obudź go – dla siebie.

Wskazówka 4.

Pamiętaj też,że zawsze możesz trzymać ludzi negatywnie myślących na dystans. Sama decydujesz z kim się spotykać i jak często. A spotykasz się z drugim człowiekiem zarówno bezpośrednio jak i mentalnie. Jeżeli określone osoby wpływają na ciebie przygnębiająco, ogranicz spotkania z nimi. Jeżeli nie jest możliwe odseparowanie się od niektórych ludzi, spraw aby to co będzie się działo między wami było bardziej pozytywne. Wiele osób spędzających życie w ponurej atmosferze cierpi na niskie poczucie własnej wartości i poprzez gderliwość, wytykanie błędów innym poprawiają swój nastrój. Pozytywną postawą, akceptacją i otwartością możesz sprawić aby takie osoby miały więcej zaufania do siebie i z czasem zauważysz również zmiany w ich zachowaniu w stosunku do siebie.

Wskazówka 5

Pracuj nad budowaniem swojej wiary w siebie. Któż inny jak nie Ty może to zrobić najlepiej? Ludzie, którzy mają zdrowe poczucie własnej wartości nie potrzebują zachowywać się negatywnie ani ulegać zachowaniom niepożądanym. Zacznij wierzyć w siebie, swoje możliwości. Daj sobie pozwolenie na popełnianie błędów, ciesz się z kolejnego doświadczenia i poprawiaj co się da poprawić. Uwierz w siebie i swoją pozytywną postawą zachęcaj do tego innych !

Powyższy tekst jest chroniony ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.   © Copyright by Alicja Stankiewicz

Read more: http://www.ehow.com

Viktor E. Frankl „Człowiek w poszukiwaniu sensu”

 
 
    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *