Negatywne emocje – czy rzeczywiście są takie złe? Po co nam takie uczucia?

W emocjach za kurtyną pisałam, że chowamy te emocje, które nie były z jakiś względów akceptowane w naszej rodzinie lub są dla nas niewygodne. Sama kurtyna jednak nie jest szczelna i takie uczucia jak złość, zazdrość, lęk , gniew czy każde inne, mogą się wydostać w najmniej oczekiwanym momencie powodując więcej szkód niż byśmy zakładali. Po co więc nam takie uczucia? Ponieważ każda emocja pełni w naszym życiu pożyteczną funkcję. Każda jest nam potrzebna. Nawet te, które uznajemy za negatywne – pod warunkiem, że nad nimi panujemy i potrafimy z nich korzystać w zdrowy sposób. Jeżeli potrafimy kontrolować emocje i korzystać z nich dla swojego dobra to trudno nazwać jakąś emocję negatywną. Natomiast jeżeli odcinamy się od takich uczuć – to nie mogą one nam służyć bo nie jesteśmy wstanie nad nimi panować, nie mamy do nich dostępu i kiedy wybuchną to stają się dla nas i otoczenia destrukcyjne.

 

Emocja Negatywny rys /   niekontrolowana emocja /

gdy ją tłumisz

Pozytywny rys /  kontrolowana emocja /

gdy pozwalasz jej być

Lęk / strach Ogranicza przed działaniem, paraliżuje, wycofuje, zamyka. Gdy tłumisz   lęk zaczynasz działać niebezpiecznie dla siebie i otoczenia. Podejmujesz   ryzykowne działania na szkodę dla siebie i innych. Ostrzega   przed niebezpieczeństwem, chroni przed popełnieniem błędu, Lęk decyduje   o  życiu i śmierci, napędza do ucieczki   i obrony życia
Zazdrość Niszczy związki, relacje, współpracę, masz za złe wszystkim wszystko   co się im udaje. Prowadzi to do zgorzknienia, destruktywnej złości, gniewu.

Gdy ją tłumisz – stajesz się jeszcze bardziej zazdrosny, zamykasz się   w sobie, przestajesz podejmować działania o lepsze dla siebie jutro. Obwiniasz   innych o swoje porażki.

Może napędzać działanie w dobrym kierunku, aby być lepszym, dorównać   komuś. Pozytywna zazdrość napędza współzawodnictwo, zdrową rywalizację, daje   szansę na zmianę dla siebie na lepsze.
Złość / gniew W nadmiarze bez kontroli – niszczy i destruuje.

Gdy się od niej odcinamy – stajemy się bierni, uzależnieni od innych,   wycofani, nie możemy się obronić.

Bez niej jesteś nieśmiały. Inni tobą dyrygują bo nie umiesz uruchomić   swojego gniewu.

Taka osoba jest nadmiernie miła i uprzejma, poddana, uległa, robiąca   wiele dla świętego spokoju a w środku niej „się gotuje”.

Kontrolowana złość napędza do działania w pozytywny sposób (podobnie   jak zazdrość). Pozwala bronić swoich praw, siebie i swoich bliskich. Dzięki   złości możemy coś zmienić w swoim życiu na lepsze aby nie było już tak źle   jak dotychczas.  Pozwala bronić swoich   granic, swojej godności.
Wstyd Nadmierny i toksyczny prowadzi do wycofania, chowania się, uciekania   od działania po to aby nie pokazać się słabym. Wtedy czujesz się przegrany i   bezwartościowy. Natomiast gdy się odcinasz od wstydu –wówczas nadmiernie   epatujesz np. swoją seksualnością, przekraczasz granice innych. Może napędzać do zmiany, do takiego działania, które pozwoli odwrócić   sposób myślenia o sobie jako o kimś słabym, nieradzącym sobie. Chroni własną   godność, pozwala zadbać o siebie, o własne granice i nie pozwala ich   przekraczać. Daje możliwość bycia lepszym. (gdy np. nie chcesz aby inni   widzieli cię jako flejtucha, bo to wstyd, dbasz o siebie i swoją higienę   osobistą)
Okrucieństwo Niszczy, zadaje ból, ale gdy się od niego odetniesz w relacji np. ze   swoim dzieckiem to nigdy nie osiągnie ono  autentycznej samodzielności-  bo będziesz się bał zadać ból emocjonalny   dziecku gdy ono będzie płakało i nie będzie chciało odejść od twojej spódnicy.   Ty będziesz go nadal przy sobie trzymać nie pozwalając na samodzielność i   doświadczanie świata poprzez popełnianie błędów, pozwalanie na upadki etc.. Czasami trzeba pozwolić na odrobinę okrutnego potraktowania w danym   momencie, szczególnie gdy jest to połączone ze stawianiem granic. Z czasem   zmienia się kontekst i ocena sytuacji – tj. matka gdy pomaga dziecku   usamodzielnić się pomimo obaw i lęku, że dziecko się przewróci i będzie   płakało z bólu.

 (opracowanie własne: A. Stankiewicz)

Podsumowując. Jaki jest negatywny wpływ braku w naszym życiu „negatywnych” emocji?

Emocje gdy są za kurtyną i nie ma ich (pozornie) w naszym życiu to:

  • Gdy brak złości – jesteś zbyt dobry abyś był prawdziwy. Natomiast – wybuchasz w najmniej oczekiwanym momencie.
  • Gdy odcinasz się od odwagi – jesteś nieśmiały. Nie walczysz o swoje lub gdy ktoś cię podpuści działasz na swoją szkodę.
  • Gdy brak ci zazdrości – nie jesteś zdolny do współzawodnictwa. Nie dążysz do zmiany swojego życia. Obwiniasz innych za swój los.
  • Gdy odcinasz się od wstydu – nadmiernie epatujesz swoją seksualnością wchodząc w niebezpieczne relacje, destruujesz siebie. Przekraczasz granice innych, naruszasz społeczne normy dobrego wychowania.
    • Natomiast gdy wyzbywasz się uczuć seksualnych – stajesz się sztywny w kontaktach. Brak ci elastyczności w działaniu. Gdy raptem poczujesz potrzebę – działasz na swoją szkodę wchodząc na przykład w podejrzane, przypadkowe relacje.
    • Odcinając się od smutku – stajesz się lekko maniakalny. Przestajesz widzieć co można, a czego nie. Przekraczasz granice. Gdy spotka cię coś bardzo smutnego, gdy w końcu pozwolisz na smutek, możesz wpaść w depresję i długo nie umieć poradzić sobie z tą trudnością.
    • Gdy tłumisz lęk możesz być bardzo niebezpieczny dla siebie i innych.

Powyższy tekst jest chroniony ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. © Copyright by Alicja Stankiewicz

 

 
 
    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *