Jakiego Coacha wybrać? Co jest ważne przy wyborze? Z kim najlepiej pracować?

Kilka miesięcy temu miałam wystąpienie na temat tego jak wyglądają standardy pracy Coacha zrzeszonego i wyszkolonego zgodnie z normami ICF – International Coach Federation. Podczas wystąpienia podkreślałam, że Coachem tej organizacji są osoby, które mają zdany egzamin i potwierdzone kompetencje certyfikatem ACC, PCC, MCC (tu odsyłam na stronę www.icf.org.pl lub www.coachfederation.org). Coachowie z rożnych szkół mogą być członkami ICF o ile mają potwierdzone 60 godzin szkolenia zgodnego z wymogami ICF-u i mają opłacone składki członkowskie. Wówczas są prawowitymi członkami międzynarodowej organizacji. Jednak członkostwo a bycie Coachem ACC ICF, PCC ICF czy MCC ICF – to dwie rożne sprawy, na które warto zwracać uwagę – ale nie o tym chciałam pisać.

Przedstawiając ideę stowarzyszenia ICF w Polsce, wywiązała się dyskusja dotycząca kwestii ogólnych – kto może być Coachem i jak wybrać dobrego Coacha do pracy ze sobą. Z mojego doświadczenia i zdroworozsądkowego patrzenia wynika, że – coachem może zostać każdy (?). Nikt nikomu przecież nie zabroni iść tą ścieżką tym bardziej, że nie ma żadnych ograniczeń prawnych, związanych z wykształceniem czy wiekiem kandydata do tej pracy. Na rynku jest mnóstwo różnych szkół coachingowych, które w ostatnich dwóch latach wyrosły na rynku polskim jak grzyby po deszczu. Każdy może skończyć kurs dwudniowy, kilkumiesięczny a czasem roczne studia. Od naszej kieszeni i postrzegania swojej przyszłej pracy zależy jaki kurs wybierzemy i na co się zdecydujemy. Łatwo, prosto, przyjemnie, szybko i dla każdego! I tu się zaczyna problem. A co gdy sam / sama postawisz się w roli klienta poszukującego Coacha? Kogo będziesz chciał zatrudnić? Z kim będziecie Ci się dobrze pracowało? Komu będziesz chciał zapłacić aby doprowadził Cię do celu?

Odpowiedzieć można – z każdym kto ma przygotowanie. Ale, i tutaj budzi się we mnie mój pragmatyzm i, na szczęście doświadczenie, ale za nim się nimi podzielę zadam Ci kilka pytań:

  1.  Czy Coach może mieć 20 lat? Jeśli tak, to z kim może pracować, na jakich warunkach? Jeśli nie, to z jakiego powodu?
  2. Czy każdy Coach jest dla każdego? Jeśli tak, jakie stoją za tym przesłanki? Jeśli nie, to z jakiego powodu?
  3. Czy Coach powinien mieć doświadczenie: życiowe, zawodowe, branżowe? Jeśli tak – po co mu to? Jeśli nie – co z tego wynika dla Ciebie kliencie?
  4. Po czym poznam, że to dobry Coach?
  5. Jakiego Coacha i kiedy wybierzesz do pracy ze sobą: Coacha będącego na początku drogi zawodowej jako Coach, czy takiego który ma już przynajmniej 100 godzin przeprowadzonego coachingu indywidualnego?
  6. Co pomogłoby Tobie w porozumieniu się z Coachem?
  7. Kiedy możesz zaufać drugiej osobie?

Moim zdaniem – Coach może mieć 20 lat, nauczyć się metodologii prowadzenia rozmowy z drugim człowiekiem i prowadzić je bardzo skutecznie o ile będą spełnione warunki dodatkowe: klienci będą w wieku młodszym bądź podobnym do wieku Coacha. Wtedy ma on szansę na zbudowanie autorytetu bazując na swoich zasobach i dotychczasowym doświadczeniu życiowym wspomagając w ten sposób budowanie dialogu ze swoim klientem. Oczywiście są młodzi ludzie, doświadczeni bardzo przez życie i znajdujący nić porozumienia z osobami starszymi, jednak są to wyjątki. Jeśli jesteś młodą osobą i znajdujesz klientów, którzy chcą z Tobą pracować i osiągają swoje cele – to wspieraj ich ale dalej nad sobą pracuj aby rozwijać swoje umiejętności i świadomość w byciu coachem. Wiek w pracy z drugim człowiekiem ma znaczenie o tyle o ile jesteś dojrzały wewnętrznie. W psychologii o osobach do 25 roku życia mówi się, że są na początku swojej drogi życiowej. To jest czas podejmowania pierwszych dojrzałych wyborów, wchodzenia w nowe role życiowe. Młodzi ludzie do 25 r. ż. dopiero zaczynają doświadczać i oswajać się z własnym doświadczaniem i pod tym względem są idealnymi partnerami dla klientów w podobnym wieku. Rozpoczynając współpracę z takim coachem warto zadać pytanie – czy pracuje on zawodowo, jeśli tak to co robi? Czy ma rodzinę? Czy ma dzieci? Jakie role pełni i jak te role go wzmacniają, wzbogacają w pracy jako Coach? O czym mnie, jako Klientowi to mówi? Czy mnie to przekonuje?

(Jako wtrącenie dodam, że w Polsce studia z zakresu psychologii można rozpocząć tuż po maturze. Jednak we Francji kładzie się większy nacisk na dojrzałość osobową w pracy z delikatną materią jaką jest psychika (a praca coachingowa to właśnie praca z psychiką drugiego człowieka)  i na takie studia przyjmuje się osoby, które są już po jednym kierunku studiów, a więc są też starsze i przynajmniej z założenia, dojrzalsze.)

 Czy każdy Coach jest dla każdego? – Przy tym pytaniu pojawia mi się nowe – ale w jakim sensie? – Wieku? Płci? Doświadczenia życiowego vs. Zawodowego Coacha? Szkoły jaką skończył Coach? Wiedzy jaką Coach posiada?

Wszystkie te pytania są ważne i warto na nie odpowiedzieć.

  • Wiek Coacha – o tym już pisałam w poprzednim punkcie. Tu tylko dodam, że, pominąwszy zbyt młodych coachów, wiek nie ma znaczenia. Coach może być starszy bądź młodszy od Ciebie – o ile go akceptujesz, szanujesz i masz z tego korzyść dla siebie. Jeżeli Coach ma lat 30 i bogate doświadczenie życiowe i zawodowe, wewnętrzną dojrzałość, otwartość na ludzi i chęci wspierania ich a Ty czujesz, że chcesz z nim pracować – pracuj.
  • Płeć – ważna o tyle o ile to dla Ciebie jest ważne. To znaczy jak reagujesz na pracę z danym coachem, czy wasza relacja coachingowa nie będzie w jakiś sposób zaburzona przez to, że Coach jest przeciwnej płci
  • Doświadczenie życiowe / zawodowe – według mnie, im bogatsze tym lepsze (chociaż nie zawsze). Coachowie doświadczeni życiowo czy zawodowo szybciej i łatwiej znajdują odpowiednie, głębokie pytania jakie chcą zadać klientowi. Oznacza to, że potrzebują mniej czasu na dotarcie do sedna, to tego co jest rzeczywiście dla klienta ważne. W środowisku zawodowym nie tracą czasu na zaznajamianie się z językiem organizacji, danego środowiska biznesowego (IT, marketing, HR) tylko mówią językiem swojego klienta w danym kontekście. Zyskują szybkość przecierania szlaków, szybszego dochodzenia do rozwiązań, bez błądzenia czy kręcenia się w kółko ze względu na niezrozumienie zagadnienia.
  • Wiedza : zdecydowanie jest ważna. Jeżeli szukasz wsparcia w zakresie budowania relacji, znajdź takiego Coacha, który wie coś na ten temat. Nie chodzi o to aby mówił Ci co masz robić, ale o to aby wiedział o co Ciebie zapytać, jak sprawdzić czy jesteś na właściwej drodze. Sprawdź czy Coach sam buduje takie relacje, czy wie nad czym będziecie pracować. To samo dotyczy biznesu, finansów czy każdego innego obszaru. Coach, który się zna na tym z czym pracuje, który sam odnosi sukcesy na danym polu, przede wszystkim będzie autentyczny i dzięki temu swobodny w prowadzeniu Ciebie do sukcesu.

Podam Wam przykład klientki, z początku mojej pracy jako Life Coach. Pracowałam z nią na sferą osobistą. Użyłyśmy metafory „ciastka”. Wizualizacja trwała pewną chwilę. Prowadzona pytaniami kulinarnymi, nasza rozmowa była bardzo owocna do pewnego momentu kiedy klientka zaniemówiła i stwierdziła, że ona nie o takim „ciastku”  mówi. O czym relacjonowała? Ano o diagramie procentowym, kołowym z Excela. Nauczyło mnie to – coachu, nie zakładaj! A szczególnie jest to trudne na początku drogi coachingowej lub gdy pracujemy w kulturze organizacyjnej, językowej jakiej nie znamy. Stąd prosty wniosek dla Ciebie – albo zatrudnij Coacha, który ze swojego doświadczenia zna obszar nad jakim chcesz pracować abyście się nie mijali w drodze do celu, albo zatrudnij doświadczonego Coacha, który już o niejednym ciastku w swoim życiu zawodowym rozmawiał i nie będzie zbaczał niepotrzebnie z drogi.

Czasem jednak zbyt duża wiedza jest ograniczeniem poza które trudno wyjść i wtedy przydałaby się osoba – Coach, który kompletnie na dany temat nie ma pojęcia, aby odblokować nowe tory myślenia i kreatywności klienta.

Co jeszcze warto sprawdzić poszukując Coacha dla siebie?

  • Sprawdź szkołę coachingową / wiedzę Coacha  – Dopytaj: jaką szkołę Coach ukończył?, Jak długo trwała nauka?, Z czego składał się proces kształcenia? Czy w swoim kształceniu miał szkolenia z zakresu psychologii – jakie? Czy Coach ma superwizora – kto nim jest? Czy sam przechodził proces coachingowy? U kogo? Ile ma przeprowadzonych sesji indywidualnych? Kto był jego klientem?
  • Gdzie pracował? Co robił? Jakie ma doświadczenie w obszarze jakim jesteśmy zainteresowani?

Czy coś wyjaśniłam – mam nadzieję, że trochę, bo wybór zależy od Ciebie. Odpowiedz na kluczowe pytania ważne z punktu widzenia Twojej pracy z Coachem, wsłuchaj się w swoje potrzeby i idź za nimi.

Pytania do Ciebie:

  • Co pomogłoby Tobie w porozumieniu się z Coachem?
  • Kiedy możesz zaufać drugiej osobie?
  • Kto jest dla Ciebie  autorytetem? Jakie ma cechy?

I wtedy zacznij szukać takiego Coacha, który będzie najbliższy tym odpowiedziom jakie dałeś. Praca coachingowa to proces, który wymaga wzajemnej akceptacji, szacunku, wzajemności, zaufania, dobrej energii napędzającej waszą wspólna pracę nad  twoim dążeniem do celu!

POWODZENIA!

Autor:

Alicja Stankiewicz, ACC ICF, Coach metody CoachWiseTM. Trener, psycholog

 Powyższy tekst jest chroniony ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.© Copyright by Alicja Stankiewicz

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

One thought on “Jakiego Coacha wybrać? Co jest ważne przy wyborze? Z kim najlepiej pracować?”

  1. Witaj, nominowałem Twój blog do Liebster Award. Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za „dobrze wykonaną robotę” : ) Po więcej szczegółów zapraszam serdecznie do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *