Co się dzieje gdy nie mamy uwewnętrznionych wartości szczególnie tych wyższych takich jak rodzina, zdrowie, duchowość? Cz. 2

Wtedy głównie żyjemy materią i tym co nas namacalnie otacza. Co to oznacza? Ciągłe dążenie do posiadania więcej i lepszej jakości. Nie ma w tym nic złego o ile jest to chęć korzystania z rzeczy bez przywiązywania się do nich. Jeżeli jesteś właścicielem super nowej „bryki” to z pewnością zaspokoiłaś swoją potrzebę posiadania wspaniałego samochodu. Jeżeli natomiast przy okazji tracisz spokój o to aby był on zawsze czysty, nikt go nie zarysował, boisz się komuś go pożyczyć aby go nie zniszczył – to już jesteś w pułapce. Stałaś się bowiem posiadaczką pakietu „korzyści i strat” związanych z posiadaniem – zyskałaś materię ale straciłaś spokój związany z możliwością utraty posiadanej rzeczy.

Skupiając się na tym co i ile mamy żyjemy powierzchownie, w napięciu, pilnując aby nie wypaść poza obszar „trzymania się w czołówce”, żeby ktoś nam czegoś nie zabrał. Tak naprawdę nie wierzymy w siebie i swoje możliwości tylko „zawieszamy się” na innych, na ich opiniach, przez co skupiamy się na posiadaniu rzeczy, które mają być odzwierciedleniem naszego statusu i pozycji w świecie. Wspomagamy się sprzętami nie dlatego, że chcemy doświadczyć nowości czy zadowolenia ale dlatego, że chcemy siebie naprawić (mam lepszy samochód to jestem Kimś). W środowisku kobiet przykładem mogą być te, które nakładają nadmierny makijaż każdego dnia z nadzieją, że ukryją niedoskonałości swojej twarzy zamiast czynić to od czasu do czasu, w mniejszej ilości i przede wszystkim dla własnej przyjemności. Lub mężczyźni zmieniający samochody na coraz wyższy model pod presją otoczenia zamiast spokojnie cieszyć się możliwościami zmiany auta wtedy kiedy naturalnie takie zmiany są możliwe.

Gromadzone przez nas rzeczy, w odróżnieniu od takich wartości jak miłość, rodzina, szczęście, mają trzy podstawowe wady:

Każda materia jest:

  • Eksplorowalna – gdy ją już poznasz, nacieszysz się, przestaje być interesująca. Wtedy szukasz nowej, lepszej, innej, ciekawszej. (zmieniasz opla na mercedesa; kończysz jeden kurs i szukasz kolejnego)
  • Przemijająca – z czasem się zużywa lub jest passe. (zmieniasz mercedesa na inny, lepszy model; szukasz kolejnych kursów najlepszych w danym momencie na rynku )
  • Uzależniająca – w końcu łapiesz się na tym, że nie możesz bez niej żyć (nie potrafisz już podróżować tramwajem tylko samochodem; nie potrafisz przestać oszukiwać siebie, że jeszcze potrzebujesz się dokształcać J, siedzisz na Facebooku uciekając od realnego życia)

Brzmi znajomo? Szukasz na zewnątrz wypełnienia? Prawda jest taka, że nie znajdziesz niczego na zewnątrz jeśli nie znajdziesz tego w sobie. Materia jest tylko po to aby dawać nam przyjemność, bez konieczności posiadania. W końcu to co nas otacza jest po to aby z tego korzystać. Jednak warto zadać sobie pytanie – kim jesteś wśród tych wszystkich rzeczy? Czy to co zgromadziłaś jest Twoim rzeczywistym celem? Co i komu chcesz udowodnić?

cdn.

Powyższy tekst jest chroniony ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. © Copyright by Alicja Stankiewicz

 
 
    

3 thoughts on “Co się dzieje gdy nie mamy uwewnętrznionych wartości szczególnie tych wyższych takich jak rodzina, zdrowie, duchowość? Cz. 2”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *