
Co jest potrzebne aby realizować swoje marzenia?
Aby Twoje marzenie miało szansę się spełnić musisz zacząć myśleć o nim jak o celu, który da się zrealizować. Marzenia są ulotne, często chwilowe, bez ugruntowania na ziemi, a przecież żyjemy tu i teraz i to co mamy dziś jest tym co możemy wykorzystać do budowania swojej przyszłości.
Ważne jest oczywiście aby mieć ambitne cele, aby chcieć osiągnąć coś ważnego w życiu, ale ważne jest też to aby te cele były na miarę naszych możliwości, aby dążyć do nich krok po kroku po to aby się nie zniechęcić, aby sobie nie dokopywać i nie udowadniać, że „przecież się do tego nie nadaję”.
Dobrze dobrany cel to taki, który na tu i teraz nie będzie ani za mały ani za duży. Za duży nas zniechęci a za mały nie zmotywuje do działania. Dlatego warto mieć cel, który jako długoterminowy będzie się składał się z mniejszych, pośrednich celów – krótkoterminowych. Jak to zrobić?
Zastosuj metodę S.M.A.R.T. ( albo nawet S.M.A.R.T.E.R) do określenia tego co chcesz osiągnąć. Twój cel długoterminowy, jak i cele pośrednie powinny być:
S – Simple: czyli prosty, nieskomplikowany, konkretny.
Im prościej i konkretniej opiszesz swój cel, tym lepiej. Zamiast – chcę być bogaty, określ co oznacza dla Ciebie to bogactwo? Dla jednej osoby będzie to zarobek miesięczny 2000pln dla innej 100.000pln. Jeśli mówisz – chcę zwiększyć swoją sprzedaż? – to co to znaczy? O ile konkretnie chcesz zwiększyć? – o 10%, czy 1000 zł miesięcznie, a może inną kwotę masz w głowie? Jaką? A może chcesz nauczyć się tańczyć? Co to znaczy?
M – Mesurable: mierzalny.
Skoro wiesz już, że chcesz być bogaty, to po czym poznasz, że już to osiągnąłeś, że zwiększyłeś obroty, że umiesz już tańczyć? Wyraź to za pomocą liczb, konkretnych efektów. Zapisz sobie jak to zmierzysz i na przestrzeni jakiego czasu chcesz ten efekt zauważyć – miesiąca, kwartału, roku.
A – Achievable: osiągalny
Tutaj musisz zastanowić się nad tym czy ten cel jest dla Ciebie w ogóle osiągalny. Biorąc pod uwagę chęć bycia tancerzem, zastanów się jakie masz szanse, że zostaniesz np. drugim Fredem Asterem czy Augustinem Eggurolą? Zadaj sobie pytanie – czy mam w sobie tyle zapału, umiejętności, samozaparcia i możliwości aby być takim jak oni? Czy w ogóle można być kimś innym niż tylko sobą? Jeżeli nie mogę być tacy jak oni to jaki chcę być? Po co mi w ogóle ten taniec? Jaki poziom chcę osiągnąć i w jakim czasie? Co jest dla mnie osiągalne teraz, w tym momencie?
Inną kwestią jest to aby nie był ten cel za duży bo wówczas będziemy przekonani, że nie jest on dla nas. Stąd ważne jest aby ambitne cele dzielić na mniejsze i takie, które będą dla nas osiągalne.
Pamiętaj, że cele długo terminowe składają się z tych małych kroków, a te małe kroki zależą od tego jakie masz możliwości i zasoby w danym momencie, oraz od tego co z tym zrobisz.
R – Relevant: znaczący
To bardzo ważna kwestia. Aby cel mógł Cię motywować, musi być dla Ciebie ważny. Jeżeli nie będziesz chciał czegoś robić, będziesz szukał/a wymówek, działań zastępczych, będziesz robił wszystko aby bojkotować dojście do tego celu. A dzieje się tak gdy cel jest nam przez kogoś narzucony, albo gdy chcemy coś zrobić dla kogoś a nie dla siebie, bo chcemy być akceptowani np. przez ojca, matkę, męża, żonę.
Cel musi mieć dla Ciebie sens. Jeżeli się z nim utożsamisz i będzie on Twoim celem, szanse na jego realizację rosną. Jeśli robimy to co chcemy robić, to wychodzi nam to łatwiej, i robimy to chętniej. Wtedy nawet gdy nie mamy wystarczających zasobów to potrafimy je znaleźć, mamy motywację wewnętrzną a to nas napędza.
T – Time bounded: określony w czasie.
Cel powinien mieć konkretnie określony czas w jakim chcemy go zrealizować. Wtedy dopiero przestaje być marzeniem odwlekanym w czasie i bujaniem w obłokach.
Kiedy mamy harmonogram, łatwiej nam kontrolować podążanie w kierunku tego co chcemy osiągnąć. Mamy większą szansę na realizację swojego pragnienia. Łatwiej też korygować kolejne etapy, poszukiwać dodatkowych zasobów, zauważać postępy i przybliżanie się celu – a to inspiruje do dalszej pracy.
Ważne aby przy planowaniu czasu dobrze zastanowić się ile go potrzebujemy na każdym etapie. Tu również obowiązuje zasada aby był to realny okres. Jeżeli założymy, że zrobimy coś szybciej a potem nam to nie wyjdzie, znowu możemy znaleźć się w sytuacji, w której poczujemy, że nie dajemy rady, że nie potrafimy kończyć spraw na czas. Z drugiej strony, gdy założymy zbyt długi odstęp może nas to rozleniwić.
Ważne aby zakładać realne harmonogramy i plany działania bo to nas motywuje.
SMART-ER
Metoda SMART z czasem ewoluowała dopisane do niej zostały jeszcze dwa bardzo ważne, dodatkowe elementy.
E – Exciting: ekscytujący.
Żaden cel nie będzie Cię napędzał, jeżeli nie będzie dla Ciebie ekscytujący, porywający, znaczący. Im bardziej ten cel będzie Twój, uwewnętrzniony, zaprzyjaźniony z Tobą tym większe szanse na jego realizację. To co ludzie osiągają w życiu to nie jest kwestia tylko i wyłącznie ich talentu. Talent to tylko 10% realizacji celu. Reszta to działanie i wiara, że się uda. A wiara jest wtedy, gdy chcesz coś osiągnąć NAPRAWDĘ sam z siebie, dla siebie, z własnego przekonania, że Ci się uda, że możesz TO zrobić.
R – Recorded: zapisany.
Prosta zasada a rzadko stosowana. Wydaje nam się, że przecież nie ma co zapisywać tego co chcę bo przecież sam/ sama wiem do czego dążę. No tak, tylko że to czego chcemy, bez zapisania, gdzieś nam umyka, zmienia się, a nawet odchodzi. Zapisanie celu pomaga nam się motywować. Możemy bowiem do tego wracać, sprawdzać co zrealizowaliśmy do tej pory a nad czym jeszcze przyjdzie nam popracować. Możemy plany korygować, i sami siebie pilnować.
Gdy nie zapiszemy celu ani planu to wkrada nam się prokrastynacja, czyli ciągłe odwlekanie – a to zacznę jutro, pojutrze, za tydzień. A po jakimś czasie zapominamy o celu bo trzeba było zrobić coś innego, bo były inne zobowiązania, bo ….. Tak naprawdę realizowaliśmy plany kogoś innego a nie swoje.
A z drugiej strony można wtedy zadać sobie pytania: Czy rzeczywiście JA chcę tego celu, bo może i tym razem nie był on naprawdę mój? A może – boję się marzyć bo nie wierzę, że zasługuję na realizację własnych potrzeb? Co mnie powstrzymuje i sprawia, że stoję w miejscu i tylko patrzę jak inni się realizują?
Jeżeli takie pytania pojawiają się w Twojej głowie i nie możesz pójść swoją drogą – daj znać. Pomogę Ci odnaleźć Twoje marzenia i wyruszyć w podróż po ich realizację.
Powyższy tekst jest chroniony ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. © Copyright by Alicja Stankiewicz