Jak mówić pozytywnie? Cz. 1

Chcę podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, narzędziami, wspierającymi nasze pozytywne patrzenie na świat.

Zapraszam do lektury powstałej w oparciu o stronę http://www.ehow.com, z moim rozszerzeniem i dodatkami 🙂 Tekst pojawi się w kilku odsłonach 🙂

Czy zastanawiałaś się kiedyś co oznaczają takie wyrazy jak: Pomarańcza, grzmot, błysk, czekolada. pies, przyjaciel, wakacje.?

Najprawdopodobniej czytając powyższe wyrazy, w Twojej głowie pojawiają się od razu wyraźne obrazy przywołane z Twojej pamięci, reprezentujące powyższe wymienione rzeczy. Być może nawet poczułaś smak i zapach cytrusów, rozpływającej się w ustach czekolady, może poczułaś pozytywne nastawienie do Twojego przyjaciela czy też ciepło i miękkość sierści twojego czworonoga? Może nawet poczułaś spokój lub radość towarzyszącą Ci podczas wyjazdu wakacyjnego. Jak to się dzieje? Dlaczego tak to jest? Ponieważ słowa które słyszymy, czytamy czy też wypowiadamy zamieniają się w naszych umysłach w obrazy mentalne, takie które pamiętamy, znamy i mamy związane z nimi pewne emocjonalne odczucia. Komunikacja w większym stopniu bowiem opiera się na emocjach, a w mniejszym na tym co tak naprawdę mówimy. Słowa jakich używamy w  porozumiewaniu się z drugim człowiekiem, tworzą w naszym umyśle obrazy do których przypisane są określone emocje. Podświadomie słysząc pewne słowa, docierasz do informacji i związanych z nimi uczuć, jakie miałaś już wcześniej co do danej rzeczy zaabsorbowane w swojej pamięci. Jeżeli na przykład ktoś mówi Ci, że cię kocha, i Twoja pamięć związana z tymi słowami przypomina Ci, że słowa te mają konotację pozytywną, będziesz czuał się dobrze. Jeżeli natomiast słyszałaś w swoim życiu słowa pełne krytyki i oceny z którymi masz negatywne wspomnienia – będziesz czuła się źle, nawet jeśli będą to wyrazy powiedziane w sposób łagodny. To co mówimy i jak mówimy (słowa i ton głosu) wpływają na nas, a więc i na naszego rozmówcę. Mając świadomość swojego sposobu wypowiadania się można pracować nad bardziej pozytywnym porozumiewaniem się poprzez dobieranie takich słów które będą tworzyły i jednocześnie pobudzały w umyśle słuchaczy odpowiednio przyjemne mentalne obrazy. Dzięki temu rozmówcy będą czuli się lepiej i chętniej słuchali tego co mamy im do powiedzenia.

Jak tego dokonać – w następnej odsłonie.

 
 
    

4 thoughts on “Jak mówić pozytywnie? Cz. 1”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *