Co zrobić, aby Święta w rodzinie nie były tak stresujące?
Duże święta, według amerykańskich naukowców są źródłem stresów. W 1967 r. Thomas H. Holmes i Richard H. Rahe opublikowali listę 43 najbardziej stresujących wydarzeń. Według ich rankingu Boże Narodzenie plasuje się na 42 miejscu tuż przed drobnymi wykroczeniami (http://www.tvn24.pl) .
Święta są źródłem stresu, ponieważ chcemy, aby było idealnie, cudownie, rodzinnie. Ponieważ poświęcamy na nie dużo czasu, energii i pieniędzy przygotowując choinkę, potrawy, prezenty. W obecnych czasach zaczynamy myśleć już o Świętach pod koniec października, gdyż sklepy i ulice przygotowują nas swoim wystrojem do tego wydarzenia. A my chcemy wypaść jak najlepiej przed najbliższymi. Pojawia się wtedy dużo stwierdzeń typu: trzeba, należy muszę, powinno się czy powinniśmy. Narzucamy sobie dużo nakazów, przymusów, po to, aby w naszym odczuciu było to jak najbardziej udane wydarzenie. Wzorujemy się na obrazach pokazywanych w mediach, schematach narzucanych przez społeczeństwo pokazujących jak powinniśmy się czuć i spędzać czas z bliskimi. Tak bardzo chcemy dopasować się do ogólnie przyjętych norm, że budzi to w nas frustrację, narastające napięcie i stres. A przecież dążymy do tego, żeby być zrelaksowani, uśmiechnięci i na luzie jak ci wszyscy ludzie, których oglądamy w reklamach. W efekcie jednak, gdy już zrobimy wszystko co w naszej mocy, w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że jesteśmy albo bardzo zmęczeni przygotowaniami albo zmęczeni udawaniem, że jest nam dobrze i miło albo wręcz źli na siebie, że znowu pozwoliliśmy innym decydować za siebie, bo tak bardzo chcieliśmy być ok. Jesteśmy uśmiechnięci tylko na zdjęciach a w ogólnym rozrachunku sfrustrowani i umęczeni po przysłowiowe pachy. Nie pomaga w tym też perfekcjonizm, który narzuca, aby wszystko było idealnie.
Co zrobić, aby choć trochę sobie ulżyć? Kilka wskazówek.
Pamiętaj!
- Nie musi być perfekcyjnie. Spotkanie przy stole jest dla ludzi a nie dla jedzenia czy prezentów. Jeżeli Twoi bliscy bardzo naciskają, że MUSI być 12 potraw lub że muszą być tylko drogie prezenty wytłumacz im swój punkt widzenia. Zawsze mogą to być składkowe Święta a prezent jest tylko symbolem pamięci o drugiej osobie.
- Jeśli mama czy teściowa chcą Ci pomóc – nie upieraj się, pozwól. Nie wszystko musi być w tak jak Ty chcesz. Nie musi być idealnie. A Ty zyskasz trochę czasu dla siebie.
- Nie rozmawiaj o polityce, religii czy zarobkach. Takie tematy wywołują skrajnie silne emocje. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić wymyśl wcześniej scenariusz pozwalający Ci poradzić sobie z tym. Weź pod uwagę, że wszyscy popełniamy ten sam błąd, który robią również Twoi bliscy, zwany w psychologii błędem powszechnej słuszności polegający na tym, że wydaje nam się, że wszyscy myślą tak samo jak my. A tak nie jest. Jeśli już wejdziesz w dyskusje – nie zagłębiaj się, odpuść.
- Jeśli nie chcesz, aby dziadkowie wciskali twojemu dziecko coś czego według Ciebie nie powinno jeść – porozmawiaj z nimi przed spotkaniem. Wyjaśnij powody i jasno przedstaw swoje zdanie.
- Jeśli jesteś w rozterce, gdzie iść na wigilię, czy kiedy do kogo pojechać – wcześniej o tym porozmawiaj. Powiedz, że jesteś teraz członkiem przynajmniej dwóch rodzin. Wyjaśnij powody decyzji i zapewnij, że szanujesz każdą ze stron.
- Jeśli myślisz o wyjeździe w góry z dziećmi zamiast iść na Święta do rodziny – powiedz o tym. Zrób sobie bilans zysków i strat z podjętej decyzji. Jeżeli nie pojedziesz – będziesz mieć poczucie straty i minorową minę przy stole, a to może prowadzić do wybuchu i kłótni. Jeśli pojedziesz – może pojawić się poczucie winy. Dlatego wybierz to nad czym możesz przejść do porządku dziennego i zmniejszyć swój stres.
Pamiętajmy też o ludziach samotnych. Nawet, jeżeli jesteśmy zabiegani na co dzień i nie widzimy takich osób warto w tych dniach zatrzymać się i zastanowić, czy nie znamy kogoś takiego. Osoby samotne w takim dniu przeżywają dużo większy stres spowodowany przemyśleniami na swój temat, swojego życia, problemów, odizolowania. Wyciągnijmy do nich swoją dłoń.
Powyższy tekst jest chroniony ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. © Copyright by Alicja Stankiewicz